TP-plus »» SATELITNÁ a DVB-T2 TECHNIKA » DIGI SLOVAKIA » Skylink » freeSAT » plustelka

Čo to je Domáce kino 

Úvod

Domáce kino (ďalej len DK) je to v podstate prenesený význam a znamená sprostredkovanie zážitku z obrazu a zvuku ako v kinosále. Samozrejme podľa možností danej miestnosti a pozerajúcej vzdialenosti.
Ak začnete uvažovať nad kúpou kina v prvom rade si treba dobre rozmyslieť čo príp. aký zážitok chcete od svojej budúcej aparatúry dosiahnuť a akú veľkú investíciu ste ochotný vložiť. Ak máte v pláne kúpiť kino All-In-One v jednej krabici okolo 10 000.- do miestnosti o veľkosti asi 50m2 potom zbytočne vyhodíte svoje peniaze a na druhej strane do panelákovej obývačky osadiť 5 stĺpových reproduktorov + receiver o výkone 5*80W a aktívny subwoofer s 200W sin. výkonu, treba počítať s častými narážkami susedov a samozrejme či takáto investícia stojí za to ! Sú to dva extrémy ale ten prvý je najčastejší.


Z čoho sa skladá domáce kino

Poznáme v podstate 2-typy, ako sme v úvode spomenuli prvý (lacnejší) typ je All-in-one, jedná sa o najlacnejší prípad ako si zaobstarať DK, v tomto prípade sa šetrí na všetkom, ale samozrejme ak sa pozrieme na financie a nie je ich toľko potom je táto náhrada adekvátna. Ale samozrejme v prípade ak by sme chceli niečo v tomto systéme zmeniť príp. vymeniť reproduktory eventuálne ak sa objaví lepší systém zvuku eventuálne kvalitnejší, potom neostáva nič iné iba všetko pekne zbaliť naspäť do krabice, alebo sa zmieriť s tým že mne to stačí V tom druhom prípade nie sú jednotlivé zariadenia na seba závisle prepojené takže sa dajú v prípade novších verzií navzájom vymeniť. Ak sa rozhodneme pre kúpu DK poskladanú z jednotlivých komponentov, potom treba každý komponent starostlivo vyberať a najlepšie nechať si zladiť daný receiver s reproduktormi...


AV prijímač / receiver

AV prijímač a AV receiver je v podstate to isté zariadenie len AV receiver má navyše zabudovaný tuner na rádio.
Pri jeho kúpe treba dbať na to do akej miestnosti bude inštalovaný a samozrejme podľa toho treba prispôsobiť aj výkon, pretože ten už nijako nepridáte. Samozrejme tým pádom platí úmera čim väčšia miestnosť tím silnejší výkon treba. Ďalej si treba dať pozor na prepojovacie možnosti prístroja.
Nie je na škodu, pokiaľ má daný prístroj viackanálový vstup (5.1, 6.1, 7.1). Ten sa Vám bude hodiť v tom prípade ak niekto vymyslí ďalší formát priestorového zvuku. Potom stačí vymeniť zdroj obrazu a zvuku (DVD-prehrávač/DVD-rekordér), a prepojiť ho príslušnými káblami.
Jednou z kľúčových funkcií AV prij./zos., je dekódovať vstupný signál z prepojovaných prístrojov. Najčastejšie sa stretávame s nasledujúcimi formátmi:


Dolby Pro logic (DPL)
Vytvára zo stereo signálu priestorový zvuk (ľavý a pravý predný kanál, centrálny kanál a zadný priestorový kanál - signál pre zadný priestorový kanál je však iba MONO a frekvenčne obmedzený)


Dolby pro Logic II (DPLII)
To isté ako DPL vytvára zo stereo signálu priestorový zvuk, avšak na rozdiel od DPL zadný priestorový kanál je STEREO a bez frekvenčného obmedzenia.


Dolby Digital (DD)
Vytvára až 5.1 diskrétnych samostatne zaznamenaných kanálov. (5.1 - 2*predné L a P reproduktory, 2* zadné L a P reproduktory, 1* predný centrálny reproduktor, 1*subwoofer)


Dolby Digital EX (DDEX)
Vytvára 6.1 diskrétnych samostatne zaznamenaných kanálov. To isté ako 5.1 navyše je však ešte pridaný zadný center.


Digital Theatre Sound (DTS)
To isté ako DD, ale používa menej komprimovaný signál väčší dátový tok


Digital Theatre Sound DTS - ES Matrix 6.1
To isté ako DDEX pridáva k 5.1 diskrétnym kanálom ešte jeden maticovo zakódovaný zadný center.


Digital Theatre Sound DTS - ES Discrete 6.1
To isté ako DDEX pridáva k 5.1 diskrétnym kanálom ešte jeden zadný reproduktor, ale ten je v tomto prípade zaznamenávaný samostatne.


DTS neo:6
Vytvára zo stereo signálu 6:1 kanálov bez frekvenčného obmedzenia
DTS 96/24
Ponúka originál kvalitu zvuku ako originálna 96kHz/24bit master nahrávka


DVD prehrávač
DVD prehrávač, v podstate už patrí medzi bežné súčasti domácností. Treba si pri kúpe dávať pozor na to aké formáty prečíta samozrejmosťou už je VCD/SVCD, MP3, príp. JPEG, a od akého výrobcu, samozrejme pri tomto doslovne platí - nie je všetko zlato čo sa blyští - samozrejme pri kúpe Vám radi poradíme vyšpecifikujeme aký typ a od akého výrobcu bude pre Vás najvhodnejší.


Inštalácia domáceho kina

Samotná inštalácia DK sa skladá z umiestnenia a vlastného prepojenia všetkých zariadení. Najprv je dôležité dobre si rozmyslieť umiestnenie zobrazovacieho zariadenia a reproduktorov.

Umiestnenie plazmovej obrazovky resp. projekčného plátna

V ideálnom prípade by nemalo dopadať na sledovaný obraz žiadne priame svetlo. Vaša vzdialenosť od obrazu by mala byť troj až päťnásobok veľkosti uhlopriečky zobrazovaného obrazu. Päťnásobok je maximum! Zároveň platí že čím menšia je vzdialenosť, tím lepší je výsledný dojem. Obraz by mal byť umiestnený vo výške očí, samozrejme nie je to podmienka.

Umiestnenie reproduktorov:

Center predný - nad alebo pod obrazom (plátnom), ale v strede
Predné reproduktory- v rovnakej vzdialenosti od obrazu (plátna) a mali by s poslucháčom tvoriť pomyselný trojuholník
Zadné reproduktory- za poslucháčom, v ideálnom rozmiestnení taktiež trojuholník (nie je podmienka), a aby mierili na Vás, a výška by mala byť na úrovni Vašich uší.

Rozloženie reproduktorov



Zapojenie jednotlivých prístrojov:

Zapojenie prístrojov sa môže stať podobne ako umiestnenie kompromisom. Tentoraz sa jedná o kompromis medzi prepojovacími možnosťami jednotlivých prístrojov, vašimi požiadavkami na kvalitu prenášaných signálov a samozrejme aj požiadavky na ovládanie celého systému. A treba na kabeláž myslieť už pri kúpe.
Pri zapájaní jednotlivých komponentov v DK sa používa široká paleta konektorov a nepreberné množstvo typov, kvality, dĺžky káblov, preto je vhodnejšie sa poradiť pri ich výbere s odborníkom.


Nastavenie domáceho kina.

Vezmime si situáciu, že všetky prístroje už máme zapojené, naladené TV programy a pod., Pokiaľ je toto všetko pripravené môžeme pristúpiť k samotnému nastavovaniu zvukovej časti. Bez manuálu Vášho AV prijímača to asi nepôjde a tak samozrejme treba ho mať po ruke.

Najprv pomocou menu AV prijímača nastavíme konfiguráciu pripojených repro. (jedná sa spravidla o počet umiestnenie a veľkosť), dalej je nutné nastaviť časové oneskorenie zvukového signálu pre center a zadné repro a pomocou testovacieho signálu vyvážiť jednotlivé hlasitosti reproduktorov. Navyše pri subwoofri je treba okrem samotnej hlasitosti taktiež nastaviť deliacu frekvenciu a príp. aj fázový posun.

Zvukovému nastaveniu treba prikladať veľkú dôležitosť ide o najpodstatnejšie natavenie celého DK, a má veľký dopad na výsledný zvukový efekt!