TP-plus »» SATELITNÁ a DVB-T2 TECHNIKA » freeSAT » DIGI SLOVAKIA » Skylink » plustelka

Často kladené otázky

 •  Môžem prijímať programy z ASTRY v Grécku, Turecku a na Cypruse?
  Tieto krajiny sa nachádzajú na hranici geografického dosahu ASTRY a preto je dostupnosť programov obmedzená. Vyššie náklady na prijímacie zariadenia môžu byť príčinou, že prijímanie programov z ASTRY sa môže stať nerentabilné.

 • Ako sa môžem stať užívateľom satelitného internetu z ASTRY?
  ASTRA neponúka prístup k internetu priamo na trhu individuálnych užívateľov, ale má partnerov, ktorí jednosmerný prístup k satelitnému internetu ponúkajú.

 • Čo je to HDTV?
  Televízia s vysokým rozlíšením je celkom nový spôsob vysielania, príjmu a zobrazenia televízneho signálu, ktorý dosahuje lepšie a vernejšie zobrazenie, než aké kedy bolo vidieť v európskych domácnostiach. HDTV je najväčšou zmenou v televíznom vysielaní od prechodu z čiernobieleho obrazu na farebný pred 40 rokmi.

 • V čom je HDTV lepší ako súčasná TV?
  Obraz HDTV je vysielaný a zobrazovaný v rozlíšení až do 920x1080 pixelov (v porovnaní s 720x576 súčasného „štandardného zobrazenia"), čo umožňuje širokouhlé zobrazenie s päťnásobne lepším zobrazením detailov. Kvalita zobrazených detailov berie dych.

 • Prečo by som mal chcieť HDTV?
  Sledovanie HDTV vysielania sa viac približuje skutočnému prežívaniu reality. HDTV prináša do televízie nový realizmus a umožňuje naozaj strhujúci zážitok.

 • Nemám už náhodou digitálnu TV?
  Súčasné digitálne televízne vysielanie (stanicami Sky, Premiere, Canal Plus atď.) vytvára vynikajúce obrazy, ale HDTV je výrazný kvalitatívny skok vpred. HDTV je tiež vysielaný digitálne, ale v odlišnom formáte a poskytuje vynikajúce zobrazenie.

 • Je HDTV nový vynález?
  Technológia, ktorá sa skrýva za HDTV bola vyvinutá v priebehu mnohých rokov a hoci pre Európu je HDTV novinkou, televízne kanály s vysokým rozlíšením sú už nejaký čas v prevádzke v niekoľkých krajinách sveta.

 • Kedy budem môcť prijímať HDTV?
  Spoločnosť Premiere (Nemecko) spustila vysielanie v novembri 2005. BSkyB (Veľká Británia) zavádza HDTV služby začiatkom roka 2006. TPS (Francúzsko) sľúbila sprevádzkovať svoj prvý HDTV kanál na jeseň 2005. Vysielacie spoločnosti inde v Európe tiež plánujú poskytovanie HDTV služieb po roku 2006.

 • Je možné prijímať HDTV iba cez satelit?
  HDTV vyžaduje viac vysielacej „šírky pásma" ako konvenčná TV a túto kapacitu môže najlepšie využiť satelitné vysielanie. HDTV bude dostupné v plnej kvalite aj cez kábel a pozemné vysielanie (anténami) a dokonca cez telefónnu linku.

 • Došlo aj k vylepšeniu televízneho zvuku?
  Vysielanie HDTV má kapacitu na použitie viackanálového digitálneho zvuku, rovnako ako DVD.

 • Aké vybavenie budem potrebovať pre sledovanie HDTV?
  Príjem HDTV vyžaduje satelitnú anténu, zvláštny 'set-top box' pre dekódovanie vysielania HDTV a TV obrazovku schopnú prijímať signál s vysokým rozlíšením.

 • Môžem využiť svoj existujúci Digibox alebo TV prijímač?
  Existujúce set-top boxy pre súčasné digitálne satelitné TV služby nebudú schopné prijímať HDTV. Budete potrebovať špeciálny HDTV set-top box dodávaný vysielacou spoločnosťou v čase zahájenia poskytovania HDTV služieb.

 • Dokáže môj súčasný televízor zobraziť HDTV?
  Pokiaľ ste si nedávno kúpili digitálny televízor s plochou obrazovkou, bude možno vhodný pre zobrazenie HDTV obrazu. Poraďte sa s vaším dodávateľom. Pokiaľ váš televízor nie je uspôsobený pre príjem HD vysielania, budete si musieť kúpiť novú televíznu obrazovku, ak budete chcieť sledovať HDTV programy vo vysokom rozlíšení.

 • Čo je TV obrazovka pripravená pre HD?
  Európske obchodné organizácie EICTA a ASTRA predstavili logo 'HD-ready' pre obrazovky spĺňajúce (alebo prekračujúce) príslušné technické špecifikácie a budú riadne pracovať s HDTV signálom a so set-top boxmi. Štandardne sa vyžaduje širokouhlý displej s aspoň 720 riadkami, kompatibilný s 1080i a 720p (50 aj 60 Hz) signálmi a s HDMI pripojením (vrátane kódovania obsahu HDCP).

 • Budem musieť vymeniť kvôli HDTV televízor?
  Súčasná štandardná definícia televízneho vysielania bude používaná mnoho ďalších rokov. Nakoniec budú pravdepodobne všetky TV programy vysielané vo vysokom rozlíšení a to sa stane štandardom rovnako ako farebná televízia postupne nahradila televíziu čiernobielu.

 • Čo je HDTV set-top box?
  Set-top box pre príjem HDTV programov pracuje podobne ako súčasné digitálne satelitné set-top boxy. Pripájajú sa k diskovej anténe pre príjem signálu zo satelitu, naladia sa na požadovaný signál a zobrazia obraz s vysokým rozlíšením na vašej HD-ready obrazovke.

 • Budem pre sledovanie HDTV potrebovať prístupovú kartu?
  Spočiatku budú HDTV služby poskytované platenými TV operátormi, signály budú kódované a ich sledovanie bude vyžadovať prístupovú kartu. Nekódované, voľne prístupné kanály budú k dispozícii v budúcnosti a verejné vysielacie služby, ako je BBC, už svoje programy vyrábajú vo vysokom rozlíšení.

 • Budem musieť za príjem HDTV platiť?
  V dôsledku vysokých nákladov na zavedenie novej technológie je vývoj HDTV stimulovaný platenými TV operátormi, ako sú Premiere a BSkyB a pre programy HDTV bude zavedené predplatné.

 • Ako môžem využiť svoj VCR alebo DVD videorekordér s HDTV?
  HDTV set-top boxy sa pripoja k VCR alebo DVD videorekordéru. Avšak programy budú nahrávané iba v štandardnom režime.

 • Môžem vyhotovovať záznam na pásku alebo DVD vo vysokom rozlíšení?
  Zariadenia pre záznam programov vo vysokom rozlíšení sa už objavujú a HD videorekordéry budú bežne dostupné.

 • Môžem pozastaviť živé vysielanie HDTV rovnako ako dnes môžem pozastaviť moje PVR?
  HDTV verzie osobných videorekordérov budú umožňovať užívateľom pozastaviť, vrátiť späť a nahrať programy pre neskoršie sledovanie.

 • Môžem sledovať HDTV už teraz?
  HD1 a HD2 sú celoeurópske HDTV kanály vysielajúce cez satelity ASTRA a zariadenie potrebné pre príjem týchto kanálov je už k dispozícii. Navyše, ASTRA prevádzkuje predvádzacie HDTV kanály, ktoré je možné vidieť v špecializovaných TV predajniach.